§1
Postanowienia początkowe, definicje
Międzynarodowy Program Wymiany Akademickiej IAESTE, zwany dalej Programem Wymiany, to projekt realizowany corocznie przez Komitety Narodowe IAESTE z krajów członkowskich. Oparty jest na wymianie studentów celem realizacji zagranicznej praktyki, umożliwiającej zdobywanie praktycznego doświadczenia na uniwersytetach oraz w firmach. Poza tradycyjną stacjonarną formą praktyk dopuszcza się możliwość ich odbywania w formie zdalnej z wykorzystaniem metod i technik komunikacji na odległość.
Typy ofert, na które może aplikować kandydat to:
Pierwszy obieg ofert praktyk – o nominowaniu kandydata na daną ofertę spośród wszystkich zainteresowanych kandydatów, decyduje Lokalny Koordynator Wymiany w oparciu o ranking (patrz §4) kandydatów zainteresowanych daną ofertą.
Drugi obieg ofert praktyk – oferty z puli ofert AC, na które nie został nominowany żaden kandydat w pierwszym obiegu ofert praktyk zostają rozdzielone w drugim obiegu ofert praktyk. W tym etapie o nominacji na daną ofertę decyduje zasada pierwszeństwa. Decydujące jest pierwszeństwo przypisania oferty przez Lokalnego Koordynatora Wymiany w systemie exchange.iaeste.pl.
Kandydat – student lub absolwent polskiej uczelni wyższej ubiegający się o staż w ramach Międzynarodowego Programu Wymiany Akademickiej IAESTE. Warunki, jakie musi spełniać kandydat, opisane są w §3.
Komitet Lokalny (KL) – jednostka terenowa Stowarzyszenia IAESTE Polska działająca przy uczelni wyższej, będąca jego przedstawicielstwem.
Koordynator Wymiany (KW) – osoba wyznaczona przez Zarząd Stowarzyszenia IAESTE Polska do koordynacji Międzynarodowego Programu Wymiany Akademickiej IAESTE w Polsce.
Lokalny Koordynator Wymiany (LKW) – osoba wyznaczona przez Zarząd Komitetu Lokalnego do koordynowania Międzynarodowego Programu Wymiany Akademickiej IAESTE w danym Komitecie Lokalnym.
Aplikacja - zgłoszenie się do udziału w Programie Wymiany i przygotowanie kompletu dokumentów nominacyjnych.
Nominacja:
Akceptacja – otrzymanie dokumentów potwierdzających przyjęcie na praktyki od Komitetu Narodowego kraju, do którego została przesłana nominacja.
Opłata
§2
Obowiązki kandydata na wyjazd w ramach Programu Wymiany Akademickiej IAESTE
Osoba ubiegająca się o wyjazd na praktykę IAESTE musi:
§3
Warunki kandydowania
Kandydat musi posiadać status studenta lub absolwenta (do roku czasu od momentu ukończenia studiów) dowolnej polskiej uczelni wyższej w dowolnym trybie studiów - chyba, że szczegółowe wymagania oferty stanowią inaczej.
Zgłosić swoją kandydaturę w Komitecie Lokalnym. W przypadku, gdy takowy działa przy uczelni jest on wyborem docelowym, w przeciwnym wypadku kandydaturę można zgłosić w dowolnym Komitecie Lokalnym IAESTE Polska. Decyzję o dopuszczeniu studenta do aplikacji podejmuje Lokalny Koordynator Wymiany. Może on też podjąć decyzję o rekomendacji, żeby aplikować w Komitecie Lokalnym zlokalizowanym najbliżej od uczelni kandydującego.
Postępować według zasad i wartości IAESTE: Trust, Growth, Friendship, Diversity ogólnie przyjętych w Stowarzyszeniu IAESTE Polska, a także obowiązujących w Komitecie Lokalnym. Nieprzestrzeganie regulacji może skutkować eliminacją z uczestnictwa w Programie Wymiany.
§4
Kryteria brane pod uwagę podczas tworzenia rankingu osób kandydujących
Podczas tworzenia rankingu osób ubiegających się o praktykę w ramach Programu Wymiany IAESTE brane są pod uwagę następujące kryteria:
Wagę poszczególnych kryteriów ustala Komitet Lokalny IAESTE Polska, ale kryteria określone w §4.1 a) - c) nie mogą zostać pominięte.
§5
Zasady nominacji
Nominację na praktykę w ramach puli ofert AC otrzymuje osoba, która:
Nominację na praktykę FCFS/COBE otrzymuje osoba, która:
Dodatkowe możliwości wyjazdu na praktykę IAESTE Polska:
§6
Dokumenty wymagane od kandydata
Osoba nominowana ma obowiązek dostarczyć:
Obowiązkowym jest używanie standardowych formularzy IAESTE oraz wypełnianie ich komputerowo. Wymagane są również podpisy własnoręczne w wyznaczonych miejscach. Formularze dostępne są na stronie www.iaeste.pl/documents.
§7
Obowiązki oraz ograniczenia kandydata
W momencie aplikacji kandydat ma obowiązek:
Dopuszcza się nominowanie tego samego kandydata na więcej niż jedną ofertę, jednak terminy odbywania praktyk nie mogą się pokrywać.
Jedynym organem uprawnionym do kontaktowania się z pracodawcą oraz innymi krajami IAESTE w procesie nominacji przed otrzymaniem dokumentu potwierdzającego akceptację (zgodnie z definicją w §1) w systemie exchange.iaeste.pl jest Koordynator Wymiany Stowarzyszenia IAESTE Polska.
Kontakt z pracodawcą lub innym krajem IAESTE z inicjatywy studenta może nastąpić dopiero po uzyskaniu przez niego dokumentu potwierdzającego akceptację ze strony IAESTE Polska za pośrednictwem systemu exchange.iaeste.pl. Wcześniejsze próby kontaktu z pracodawcą ze strony studenta są zabronione i mogą być podstawą do odrzucenia kandydata.
Jedynym oficjalnym kanałem przesyłania dokumentów nominacyjnych jest system exchange.iaeste.pl i/lub oraz iaeste.net.
Opłata aplikacyjna jest stała (jej kwota nie zmienia się w zależności od kolejnych aplikacji na praktyki).
Na praktykę IAESTE student nie powinien wyjechać więcej niż 3 razy. W przypadku wyjazdu na praktykę po raz drugi i trzeci student zobowiązany jest uiścić odpowiednio 200% oraz 300% obowiązującej stawki opłaty akceptacyjnej. Analogicznie w przypadku kolejnych wyjazdów opłata akceptacyjna rośnie w sposób liniowy. Decyzję o dopuszczeniu na praktykę po raz 4 i kolejne podejmuje Lokalny Koordynator Wymiany.
Powinnością studenta jest dostarczyć Trainee’s Report (wg wzoru IAESTE) w terminie nie później niż do 30 dni po zakończeniu praktyki poprzez formularz dostępny na stronie iaeste.net na indywidualnym koncie studenta.
§8
Prawa kandydata
Każdy student spełniający wymagania opisane w §2 ma prawo zgłosić swoją kandydaturę oraz wziąć udział w rankingu osób kandydujących na praktykę.
Ranking przeprowadzany jest w sposób jawny – każda osoba biorąca w nim udział ma prawo do jego wglądu.
Jeżeli w procesie aplikowania zaistniały przesłanki mogące świadczyć o nieścisłościach z Regulaminem Nominacji na praktyki lub/oraz regulaminem Komitetu Lokalnego IAESTE Polska, kandydat ma prawo do odwołania się od decyzji Komitetu Lokalnego do Zarządu IAESTE Polska.
W sytuacjach szczególnych, na wniosek studenta i decyzją Koordynatora Wymiany, dopuszcza się wydłużenie ważności opłaty aplikacyjnej. Sytuacje te muszą być uzasadnione i udokumentowane.
Zwrot części lub całości opłat poniesionych na rzecz IAESTE Polska (z wyłączeniem opłaty manipulacyjnej (aplikacyjnej)) następuje w przypadku:
Osoba ubiegająca się o zwrot kosztów ma obowiązek:
Zwrot kosztów wykonywany jest w terminie:
Koszty za praktykę nie zostają zwracane, gdy:
§9
Postanowienia końcowe
Niniejszy regulamin obowiązuje we wszystkich Komitetach Lokalnych IAESTE Polska.
Komitety Lokalne mają prawo do stworzenia własnego regulaminu nominacji rozszerzającego niniejszy regulamin. Powstałe regulaminy nie mogą być sprzeczne z niniejszym regulaminem, gdyż pełni on rolę nadrzędną.
Egzekwowanie Regulaminu Nominacji na Praktyki IAESTE Polska należy do zadań Komitetów Lokalnych IAESTE Polska.
W sytuacjach konfliktowych (spornych) dotyczących treści niniejszego regulaminu Koordynator Wymiany Stowarzyszenia IAESTE Polska zastrzega sobie prawo do ich rozstrzygnięcia.
Dane osobowe kandydata są przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności Stowarzyszenia IAESTE Polska.
W przypadkach nieuregulowanych niniejszym dokumentem, głos decydujący należy do Zarządu Stowarzyszenia IAESTE Polska.
Obowiązuje od dnia 01.11.2022 r.
Stowarzyszenie IAESTE Polska
ul. Waryńskiego 6/41
00-631 Warszawa
KRS: 0000253557
NIP: 701-00-27-381
REGON: 140496053